17 Temmuz 2012 Salı

27 Yaşında İlk Cilt Bakımı

Evet biraz geç kalmışım, S'clinic cilt uzmanı Şule Hanım'ın dediğine göre yaklaşık 10 yıl kadar geç kalmışım hemde...


Bu aralar blogumla pek ilgilenemiyorum; yeni iş, diğerlerinden çok farklı başka bir moda blogu hazırlığı ;), tatilsiz geçen yaz sıcakları derken ben hem kendimi hem de sizleri unutmuşum onu farkettim.


Yaş ilerliyor, ben ilerlediğini red ediyorum. Ama vücudun bakıma ihtiyacı var, ihmale gelmiyor. Kendimle ilgilenmeye başladıkça daha değerli hissettim, ne yalan söyleyeyim. Sanırım artık sizle sık sık bu bakım deneyimlerimi paylaşacağım.


Güveneceğim bir güzellik merkezi bulmak hayli vaktimi aldı. Önceki tecrübelerimden sonra tabiri caizse yoğurdu üfleyerek yedim. S'Clinic Ulus'a yeni açıldı ama çok güvendiğim kişiler açtı., ben de gittim.
Biraz rahatlamak, günün stresinden arınmak için renk terapisine gitmiştim, onu da yaptık ama cilt bakımına, acil servise aldılar beni :).


Meditasyon müziği eşliğinde aramo terapi yağlarıyla akapunktur noktalarına yapılan masaj, cilt bakımının en zevkli en şahane kısmı. 21 günde bir yapılması gerekiyormuş cilt bakımının ama her gün gel deseler giderim o kadar rahatlatıcı bir etkisi var.


Renk terapisi ne dersen, o çok farklı bir şey onu da anlatacağım daha sonra. S'Clinic'in sahibi Sirel Hanım ve Cilt Bakım Uzmanı Şule Hanım'dan aldığım bilgilerden ve genel cilt bakımından bahsedeceğim önce;


Yaz aylarında cilt bakımı


Yazın cilde yapılan bakım genel bir bakım oluyor. Soydurma, leke tedavisi, anti-aging  gibi işlemler yapılmıyor çünkü işlem gören cilt güneş ışınlarına maruz kaldığında tekrar leke oluyor.


Genel cilt bakımı nasıl yapılıyor?


Genel cilt bakımında sırasıyla şu işlemler yapılıyor; Çift fazlı temizlemeyle cilt iki defa temzileniyor sonrasında yapılan peeling işlemiyle ölü deriden cilt arındırılıyor.Peelingten sonra cilde özle bir makine ile buhar veriliyor. Buhardan sonra gözenekler açıldığı için rahatlıkla siyah nokta ve sivilceler sıkılıyor. Siyah nokta görünümlü kıl kökleri de alın ve çene bölgesinde olabiliyor, bunlarda sıkıldığında kayboluyor. Sıkma işlemi biraz acılı olsa da sonrasında gelecek masaja değer çekeceğiniz bu acı :) Ayrıca bir bilgi daha; her sivilce sıkılmıyor sadece ucu çıkmış yağlı sivilceler sıkılıyor ve sıkma işleminde kesinle tırnak kullanılımıyor. Parmakların ucuna sarılı selpakla işlem yapılıyor. Sivilce ve siyah nokta sıkma işleminden sonra yüze sıkılan bir tonikle cilt dezenfekte ediliyor ve ardından cilt maskeleniyor. Maske uygulaması her bölgenin hassasiyet ve özelliğine göre çeşitlere ayrılmış. Dudak ve göz çevresi için nem maskesi, burun ve çene bölgesine sıkılaştırıcı maske, yanak bölgesine de daha hassas bir maske uygulaması yapılıyor. Maksenin beklemesi süresinde el, kol ve dekolte bölgenize aroma terapi yağlarıyla masaj yapılıyor. Maske sonrasında ise serum, nemlendirici ve güneş koruyucu sürülüyor ve akapunktur noktalarına yapılan özle masajla tüm vücudunuz rahatlıyor.


Cilt bakımı süresi ne kadar olmalı? Ne sıklıkla yapılmalı?


Bana yapılan cilt bakımı işlemi 1,5 saat sürdü. Sirel Hanım üzerine basa basa 1,5 saatten kısa süren bakımların eksik olduğunu belirtiyor.
Cilt kendini 21 günde bir yeniliyor, iyi bir bakım yapılmazsa cilt ölü tabakayı atamıyor ve nesef alamıyor bu yüzden her ay genel cilt bakımı yaptırılmalı. Yazın Ultraviole A ışınları nedeniyle ciltte yağlanma daha sık oluyor, yaz aylarında cildi yağdan arındırmak şart. Ayrıca vücudumuzun yenilenmesi içinde her ay vücut peelingi yapmalı, lif kullanarak kanlanmayı hızlandırılmalı.


Cilt bakımında mutlaka dermakozmetik ürün kullanılmalı!


S'clinic'te Dermalogica adında dermakozmetik ürünler kullanılıyor. Çok geniş bir ürün yelpazesine sahip Dermalogica'da. Evde günlük bakım için kullandığımız ürünlerinde dermakozmetik ürünler olması gerekiyor. Dermakomzetik ürünler sağlık bakanlığı onaylı ve reklamlarına çok rastalamadığımız ürünler oluyor ve  genelde eczanelerde satılıyor.


Cilt bakımına başlama yaşı 15-16!
Evet demiştim ya 10 yıl kadar geç kalmışım diye. Tam hormonların değiştiği ergenlik döneminde başlamak gerekiyormuş periyodik bakıma. Nasıl sivilcelendiğimizi, o siyah noktaların bir anda yüzümüzde oluşmasını hatırladınız mı? Keşke o zamanlar biliçlenseymişiz.


Cilt içten beslenir dıştan desteklenir!
Peki cilt nasıl beslenir dersen, su ile beslenirmiş. Cildimize en iyi gelen şey su, K, A ve C vitaminleri. Cilt için dıştan yapacağımız en önemli şey ise cildi güneşten korumak. Yaz kış güneş koruyucu kullanmalıymışız.


Solaryum Asla!
Cilt bakımı öncesinde solaryuma girdiyseniz uygulama yapılmıyor, sonrasında da en az 2 gün solaryuma girmeniz tavsiye edilimiyor.


Peki ya cilt bakımından sonra...
Bakımdan sonra dışarıya çıkacaksanız mutlaka güneş koruyucu kullanın ve yoğun güneşe maruz kalmayın. Pudra ve fondatenle açılan gözenekler dolmasın diye makyaj yapmanız da tavsiye edilmiyor.


S'Clinic 'te mora therapy ile sigara bıraktırma seansları da yapılıyor, eğer sigarayı bırakmayı kafanıza koyduysanız bir S'Clinic uzmanı Sema Hanım'a danışın derim.


S'Clinic iletişim bilgileri;
Nispetiye Caddesi Belediye Sitesi Menekşe 2 Blok Daire Etiler (Akmerkez Ulus Kapısı Karşısı)
Tel: 0212 351 05 94 / 0532 158 52 92
www.esclinic.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Top Slider

Portfolio

Channels

Trend Tags

Contact

Ad

E-posta *

Mesaj *

Pages

Channels

Channels

Channels

Bu Blogda Ara

Carousel